Navigation


Kredyty hipoteczne – co należy o nich wiedzieć?

piątek, 11 grudzień 2020 kl. 10:19

Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem zobowiązania finansowego, które zaciągamy na określony cel, tj. zakup lub remont mieszkania albo domu. Charakterystycznym elementem każdego takiego kredytu jest, jak sama nazwa zobowiązania wskazuje, hipoteka. Obciąża ona daną nieruchomość i stanowi zabezpieczenie dla banku, który, w przypadku gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się z obowiązku spłat rat kredytu, ma prawo sprzedać obciążona nieruchomość, by odzyskać pożyczone pieniądze.

Read More

kaska | |


Dodatkowa gotówka w konsolidacji – co warto o niej wiedzieć?

wtorek, 13 październik 2020 kl. 15:29

Możliwość zaciągnięcia dodatkowego zobowiązania w ramach kredytu konsolidacyjnego jest bardzo kusząca. Środki pożyczone w ten sposób można przeznaczyć najczęściej na dowolny cel, dzięki czemu ich atrakcyjność wzrasta. Nie bez znaczenia jest też niska kwota miesięcznej raty, która nie obciąża tak bardzo domowego budżetu. Co zatem warto wiedzieć o możliwości zaciągnięcia dodatkowej gotówki?

Read More

kaska | |


Kredyt hipoteczny – podstawowe definicje

środa, 29 lipiec 2020 kl. 13:21

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciąga wiele osób i choć może on początkowo nas przerażać, to tak naprawdę wystarczy lepiej zapoznać się z jego specyfikacją.

Jakie pojęcia są związane z kredytem hipotecznym? Przede wszystkim samo pojęcie kredytu hipotecznego. Jest to rodzaj kredytu celowego przeznaczonego na zakup nieruchomości, budowę domu lub jego zakup. Kredyt finansuje maksymalnie 90% wartości nieruchomości, tym samym musimy posiadać przynajmniej 10% wkładu własnego. Coraz więcej banków żąda jednak wpłaty 20% wartości mieszkania. Czyli wkładu własnego. Im więcej wkładu własnego wniesiemy, tym niższa pożyczka, a co za tym idzie lepsze warunki kredytu i niższe koszty. Kolejne z pojęć, które powinno nas zainteresować to wskaźnik LTV, inaczej nazywany relacją kwoty kredytu hipotecznego do wartości zabezpieczenia. Jest to więc wcześniej wspomniany wkład własny, przy czym warto wspomnieć, że bardzo często, jeśli mamy tylko 10% wkładu własnego musimy zakupić ubezpieczenie. A czym jest hipoteka? Hipoteka jest to zabezpieczenie banku na wypadek problemów kredytobiorcy ze spłatą kredytu. Jeśli więc przestanie on spłacać raty, wtedy bank będzie chciał sprzedać nieruchomość, w celu odzyskania pieniędzy. Zaciągając kredyt hipoteczny, spotkamy się też z pojęciem księgi wieczystej, to w niej znajdują się informacje dotyczące konkretnej nieruchomości, np. kto jest jej właścicielem, kto ma do niej prawa. Dopóki nie spłacimy w całości kredytu hipotecznego, w księdze wieczystej będzie widniał bank. Przed zakupem mieszkania koniecznie należy sprawdzić zapis w księdze wieczystej.

Read More

kaska | |


Serwis