Navigation


« Kredyty hipoteczne – … | Strona domowa | Czy skonsolidowanie k… »

Dlaczego warto wiedzieć o sobie, jak najwięcej przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

środa, 17 luty 2021 at 11:20 am. Użyte znaczniki: , , , , , ,

Kredytobiorca powinien rozumieć różnicę pomiędzy pozytywną, a negatywną zdolnością kredytową i rodzajami zobowiązań dostępnymi na rynku bankowości detalicznej. W nowoczesnej gospodarce nie musisz oszczędzać, ale przekierować się na zadłużenie konsumpcyjne, dzięki zachowaniu płynności zarobków. Często kredytowanie to lepsze rozwiązanie na czasy kryzysu niż obniżanie jakości życia oszczędzaniem. W artykule poznasz przede wszystkim znaczenie Biura Informacji Kredytowej w analizie opłacalności zadłużenia.

W czym może pomóc konto w Biurze Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej w porównaniu do BIG zbiera informacje o zadłużeniu z banków detalicznych i parabanków. BIK współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi i umożliwia nawet zastrzeżenie danych osobowych po niestety coraz częstszych wyciekach. BIK to inicjatywa bankowa zabezpieczająca interesy dużych instytucji finansowych. BIK eliminuje praktycznie ryzyko obsługi kredytobiorcy niepewnego ekonomicznie, z mocno zaniżonymi dochodami, nietypowymi grupami zobowiązań. Konto w BIK założysz po szybkiej weryfikacji (przelew na małą kwotę potwierdzający dane właściciela rachunku osobistego). Następnie ściągniesz płatny raport przedstawiający szanse kredytobiorcy w uzyskaniu zadłużenia. Po prostu zobaczysz dokładnie to samo, co widzi bank detaliczny przed udzieleniem kredytu gotówkowego. BIK gromadzi informacje o klientach indywidualnych, ale też o przedsiębiorcach, więc powinieneś wiedzieć, jaka perspektywa zadłużenia odpowiada Ci bardziej i jest efektywniejsza.

Możesz sprawdzić tylko siebie

Główna wada BIK to możliwość sprawdzenia wyłącznie własnych danych, co uniemożliwia wykorzystanie narzędzia do celów innych niż kredytowe. Inaczej sytuacja przedstawia się w Biurze Informacji Gospodarczej. W BIG przetestujesz nawet kontrahentów, znajomych, którym zamierzasz pożyczyć pieniądze. Najlepiej unikać negatywnych wpisów w BIK, ponieważ utrzymują się do pięciu lat i praktycznie uniemożliwiają wykorzystanie potencjału rynku zadłużeniowego.

A co z pożyczkami bez BIK?

Akurat ustawa o kredycie konsumenckim nakazuje kredytodawcom sprawdzanie historii kredytowej, zatem pożyczka bez BIK to pewne uproszczenie, raczej założenie marketingowe. Nawet w krótkoterminowych chwilówkach występują pewne formy zabezpieczenia, chociażby powiązane z potwierdzeniem danych osobowych, przedstawieniem historii zarobków z kilku poprzednich miesięcy.

Narzędzie na wszelki wypadek nawet dla osób bez kredytów gotówkowych

Konto w BIK przydaje się nawet osobom, które niechętnie korzystają z kredytów gotówkowych, ale chcą lepiej ochronić dane osobowe, przeanalizować historię operacji bankowych, zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami zaciągnięcia pożyczki przez osoby trzecie. Pamiętaj, że nadmierne zapytania do BIK, szczególnie w krótkich odstępach wzbudzają pewne podejrzenia doradców w banku i wymagają często wyjaśnienia. Pozytywna punktacja w BIK mówi wyraźnie o Twoim potencjalne na rynku kredytów gotówkowych.Serwis