Navigation


« Cztery elementy właśc… | Strona domowa | Dlaczego konsolidacja… »

Masz kredyt hipoteczny – ale czy na pewno go rozumiesz?

wtorek, 24 marzec 2020 at 1:56 pm. Użyte znaczniki: , , , ,

Spłata kredytu hipotecznego składa się z czterech części: kwoty głównej, odsetek, podatków i ubezpieczenia. Podstawą jest spłata kwoty pożyczki, która zazwyczaj dodaje odsetki lub zysk, który idzie do pożyczkodawcy, podczas gdy podatki stanowią część, która trafia do rządu, a ubezpieczenie chroni kredytodawców w przypadku niespłacenia pożyczki.

Jeśli kiedykolwiek dokonywałeś wcześniej spłat kredytu hipotecznego, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dokładnie, jak wygląda podział kredytu hipotecznego? A może zakładałeś, że odpłacasz się ryczałtem?

Jak się okazuje, anatomia spłaty kredytu hipotecznego jest o wiele bardziej złożona. Na przykład, jeśli odłożysz mniej niż 20 procent na poczet zaliczki, wówczas podział kredytu hipotecznego najprawdopodobniej obejmuje również prywatne ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o roli każdego z tych elementów w podziale spłat kredytu hipotecznego.

Kwota główna

Kwota główna to spłata kwoty kredytu. Jest to część płatności, która służy zmniejszeniu należnego salda. Może to być oczywiste, ale im większe saldo, tym wyższa spłata kredytu hipotecznego. Jeśli wybierzesz opcję stałej stopy procentowej, spłata kapitału będzie taka sama przez cały okres kredytowania.

Twój pożyczkodawca chce najpierw odzyskać swoje odsetki, zanim zacznie zmniejszać kwotę główną. Jest to metoda stosowana przez banki w celu zabezpieczenia się w przypadku niewykonania zobowiązania.

Odsetki

Odsetki to w zasadzie zysk, który trafia do pożyczkodawcy. Jak wspomniano, pożyczkodawcy zawsze będą otrzymywać odsetki w pierwszych latach spłaty kredytu. Większość kupujących ma obsesję na punkcie oprocentowania kredytu. Im większa kwota pożyczki, tym większa zmiana stopy procentowej wpływa na miesięczną płatność. Najważniejsze jest to, że jest ono złożone. Łączne odsetki są znaczące, niezależnie od stopy procentowej.

Podatki

Podatki są najważniejszą częścią spłaty kredytu hipotecznego. Często jest to obszar najbardziej pomijany, ale jest najważniejszy. Prawie wszyscy pożyczkodawcy wymagają uwzględnienia podatków lub dopłaty do miesięcznych płatności. Powodem tego jest fakt, że podatki od nieruchomości mają pierwszeństwo zastawu nad wszystkim innym.

Część podatkowa płatności może się zmieniać z roku na rok, w zależności od miasta. Jeśli Twoja spłata kredytu hipotecznego wzrosła i nie wiesz dlaczego, spójrz na część podatkową.

Ubezpieczenie

Podobnie jak podatki od nieruchomości, ubezpieczenie jest zazwyczaj deponowane w ramach miesięcznej płatności. Kredytodawcy robią to, aby zapewnić, że zawsze będziesz objęty ubezpieczeniem na wypadek sytuacji awaryjnej. Od czasu do czasu firma ubezpieczeniowa może sprawdzić stan dachu lub stawki mogą wzrosnąć. Podatki i ubezpieczenia zazwyczaj nie ulegają znacznym wahaniom, ale jeśli dochodzi do niektórych mniejszych bądź większych zmian w strukturach - może się to zmienić w ciągu kilku miesięcy.Serwis