Navigation


« Czy warto zdecydować … | Strona domowa |

Czy środki zgromadzone na lokatach bankowych są bezpieczne?

środa, 07 sierpień 2019 at 11:29 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Lokata bankowa uchodzi w świadomości klientów banków za maksymalnie bezpieczny produkt, na którym można wyłącznie zarobić, ale niczego nie stracić. Niestety odpowiedź dotycząca ochrony pieniędzy w banku nie jest tak oczywista, dlatego warto odwiedzić fachowe blogi jak na przykład ten http://www.bezpiecznachwilowka.com.pl.

Znaczenie BFG we współpracy z bankami

W Polsce za bezpieczeństwo zgromadzonych depozytów odpowiada nie tylko bank, ale również Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG uaktywnia się w momencie wystąpienia bankructwa placówki. W Polsce do tej pory zbankrutowało sześć banków komercyjnych ze znaczącymi konsekwencjami ekonomicznymi dla konsumentów. BFG gwarantuje depozyty przedsiębiorstw i klientów indywidualnych, ale do ograniczonej kwoty 100 000 euro. Jak zatem zwiększyć szanse na ochronę pieniędzy, szczególnie większych oszczędności?

Zasady ochrony środków na lokatach bankowych

Jedna z najważniejszych zasad to rozdzielanie środków pomiędzy różne banki. Sprawdź również powiązania kapitałowe banków, ponieważ niektóre oddziały należą do większych korporacji, a to odbija się na potencjalnym bankructwie. Na Cyprze doszło do przejęcia części środków zgromadzonych na rachunkach osobistych i depozytach oszczędnościowych niedługo po ostatnim kryzysie finansowym. Zgodnie z aktualnymi normami prawnymi pieniądze klientów nie należą do nich, tylko do banków. W chwili bankructwa pieniądze konsumentów wykorzystuje się do pokrycia strat instytucji finansowych. Ten przykład pokazuje potrzebę budowania świadomości konsumentów, którzy nie mogą traktować lokat, ani innych produktów finansowych w 100% za bezpieczne. Afery Amber Gold i nadużycia SKOK-ów potwierdzają trend.

Bezpieczeństwo środków zgromadzonych na lokatach bankowych można rozpatrywać również pod kątem inflacji. Nie każda lokata bankowa zapewnia zysk, a co ciekawe nie każda również zabezpiecza środki przed negatywnym działaniem inflacji. Inwestor indywidualny powinien w pierwszej kolejności ocenić trend inflacyjny.

Nie zrywaj lokaty przed końcem

Kolejne ryzyko straty środków dotyczy zerwania lokaty przed finalnym okresem zakończenia depozytu. Przy wątpliwościach, co do utrzymania terminu lepiej założyć lokatę krótkoterminową, ewentualnie progresywną, w której wskazany problem został wyeliminowany, ograniczony, w zależności od regulaminu placówki.

Dywersyfikacja kapitału sprawdza się nawet przy lokatach bankowych

Lokata bankowa to defensywna forma oszczędzana, obarczona faktycznie niewielkim ryzykiem ekonomicznym. Banki to w dalszym ciągu działalności gospodarcze powiązane światową polityką. Konsument nie może przekazać wszystkich pieniędzy do jednego koszyka. Zasada dywersyfikacji sprawdza się nawet przy uruchamianiu depozytów oszczędnościowych.Serwis