Navigation


« Skąd banki czerpią in… | Strona domowa | Czy środki zgromadzon… »

Czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny?

środa, 12 czerwiec 2019 at 10:22 am. Użyte znaczniki: , , , ,

Według danych Związku Banków Polskich kredyt hipoteczny zaciągnęło ponad 2 miliony osób. Popularność taką kredyt ten zawdzięcza możliwości sfinansowania marzeń w postaci własnych „czterech kątów”. Jak dotąd nie zbadano poziomu zadowolenia osób zaciągających kredyt hipoteczny i nie wiadomo w jaki sposób oceniają decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego po fakcie.

Kredyt hipoteczny jest zaciągany zwykle na wiele lat, co powoduje, że podjęcie decyzji o jego zaciągnięciu jest bardzo poważna. Jest to także powód, dla którego powinno sprawdzić się oferty z wielu banków. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy decyzję, która zwiąże nas na pół życia. Dlatego też powinno się najpierw przemyśleć o planowanej przyszłości. Jeśli z kupowaną nieruchomością planowana jest dalsza przyszłość można zdecydować się na dłuższe zobowiązanie. Przede wszystkim należy przeanalizować czy planowana rata jest możliwa do spłacenia każdego miesiąca przez kilkanaście najbliższych lat. Tymczasem ufanie doradcy nie zawsze jest najlepszym wyjściem, gdyż jest on pracownikiem instytucji finansowej co wymaga rozstrzygnięcia dylematu czy doradzić najlepszy kredyt czy też taki, na którym najwięcej zarobi. Poza tym warto sprawdzić oferty kilka banków, aby wybrać ten najbardziej dopasowany.

Chcąc mó wybrać ten najlepszy kredyt powinno posiadać się pozytywną historię w BIK (Biuro Informacji kredytowej). Lepsza ocena w BIK może zapewnić lepszą ofertę kredytową. Dodatkowo należy uważać na dodatkowe produkty oferowane przez bank sprzedawane przy okazji udzielania kredytu. Warto wiedzieć, że warunki kredytu hipotecznego można negocjować w zakresie zasad nadpłacania i wcześniejszej spłaty kredytu, gdyż a to bank może żądać dodatkowych odsetek. Istotną informacją jest fakt, że co do zasady kredyty hipoteczne oparte są na WIBOR 3M, do którego doliczana jest marża, która traktowana jest jako zysk banku. Ważnym czynnikiem jest również wysokość kwoty w całości, jaką należy oddać bankowi.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego niesie ze sobą sporo ryzyka, które często nie jest brane pod uwagę w momencie decyzji. Najlepsze jest przestrzeganie kilku zasad przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego jak:

  • zdecydowanie się na ratę kredytową, która nie będzie wyższa niż 30% miesięcznych dochodów netto;

  • wzięcie kredytu nie przekraczającego 80% wartości nieruchomości;

najlepiej jest nie brać kredytu na okres dłuższy niż 20 lat.

Przy wyborze kredytu hipotecznego można wspomóc się rady doradcy finansowego, który powinien ocenić potrzeby jak i możliwości klienta, przedstawić odpowiednie oferty czy pomóc w uzupełnieniu i złożeniu wniosków kredytowych. Z usług doradcy powinien skorzystać każdy kto:

  • nie czuje się zbyt pewnie na rynku produktów finansowych;

  • znajduje się w nietypowej sytuacji;

  • nie dysponuje wolnym czasem, aby zapoznać się z ofertami kredytów.

Przy decyzji na konkretną ofertę warto zwrócić uwagę na koszty zobowiązania, jaki wymagany jest wkład własny, niezbędne dokumenty, koszt wcześniejszej spłaty kredytu. Jednakże kredyt zawsze jest zaciągany na konkretny cel. Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, gdy ktoś chce zakupić własną nieruchomość, a ma ustabilizowaną sytuację finansową. Opłacalny kredyt nie powinien być zaciągany na dłużej niż 30 lat, gdyż koszty całkowite będą niższe niż przy dłuższym okresie spłaty. Przy wyborze kredytu należy kierować się rozsądkiem i zastanowić się nad metrażem kupowanej nieruchomości, dokonać weryfikacji kosztów, zadbać o wiarygodność kredytową, przeprowadzić skuteczne negocjacje z bankiem, porównać kilka ofert z różnych banków, aby wybrać najlepiej dopasowaną ofertę.Serwis