Navigation


Czy warto zdecydować się na kredyt hipoteczny?

środa, 12 czerwiec 2019 kl. 10:22

Według danych Związku Banków Polskich kredyt hipoteczny zaciągnęło ponad 2 miliony osób. Popularność taką kredyt ten zawdzięcza możliwości sfinansowania marzeń w postaci własnych „czterech kątów”. Jak dotąd nie zbadano poziomu zadowolenia osób zaciągających kredyt hipoteczny i nie wiadomo w jaki sposób oceniają decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego po fakcie.

Kredyt hipoteczny jest zaciągany zwykle na wiele lat, co powoduje, że podjęcie decyzji o jego zaciągnięciu jest bardzo poważna. Jest to także powód, dla którego powinno sprawdzić się oferty z wielu banków. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę zanim podejmiemy decyzję, która zwiąże nas na pół życia. Dlatego też powinno się najpierw przemyśleć o planowanej przyszłości. Jeśli z kupowaną nieruchomością planowana jest dalsza przyszłość można zdecydować się na dłuższe zobowiązanie. Przede wszystkim należy przeanalizować czy planowana rata jest możliwa do spłacenia każdego miesiąca przez kilkanaście najbliższych lat. Tymczasem ufanie doradcy nie zawsze jest najlepszym wyjściem, gdyż jest on pracownikiem instytucji finansowej co wymaga rozstrzygnięcia dylematu czy doradzić najlepszy kredyt czy też taki, na którym najwięcej zarobi. Poza tym warto sprawdzić oferty kilka banków, aby wybrać ten najbardziej dopasowany.

Read More

kaska | | | Użyte znaczniki: , , , ,


Skąd banki czerpią informacje o zdolności kredytowej?

poniedziałek, 15 kwiecień 2019 kl. 10:42

Analiza zdolności kredytowej to podstawa do zaciągnięcia kredytu gotówkowego, czy innych grup zobowiązań. Ocena kredytobiorcy prowadzi nie tylko do akceptacji umowy, ale również wskaźników związanych z wysokością długu.

Jak banki podchodzą do oceny klienta przed udzieleniem kredytu gotówkowego?

Bank monitoruje najczęściej zgodność prawną przedstawionych danych, a następnie ekonomiczną. Kredytodawca chce wiedzieć, czy kredytobiorca jest w stanie spłacić zobowiązanie na założonych w regulaminie kredytu gotówkowego warunkach. Banki posługują się w analizie zdolności kredytowej wewnętrznymi oraz zewnętrznymi źródłami informacji. Wewnętrzne dane dotyczą przede wszystkim dotychczasowych relacji z klientem. Jeżeli kredytobiorca prowadzi w banku rachunek osobistych analiza jest znacznie łatwiejsza. Widać wtedy przepływy środków na koncie, terminowość w regulowaniu dotychczasowych zobowiązań wobec różnorodnych instytucji. Lojalni klienci banków otrzymują decyzje kredytowe w formacie półautomatycznym. Wystarczy najczęściej przesłanie wniosku kredytowego online. Zewnętrzne źródła informacji to oczywiście bazy BIK i BIG. BIK służy do obserwacji zobowiązań wobec banków i parabanków. BIG natomiast rozszerza tematykę wiarygodności na współpracę kredytobiorcy z wieloma instytucjami. BIG umożliwia wgląd do zaległości wobec firm, czy nawet opóźnień w zapłacie mandatów i alimentów. Wniosek kredytowy stanowi podstawę do analizy zdolności do spłaty zobowiązania. We wniosku bank rozpoznaje też wiele istotnych danych. To często stan cywilny, zawód, miejsce zamieszkania. Profil zatrudnienia wpływa istotne na szybkość wydania decyzji kredytowej. Sprawdź biorekredyt.com.pl gdzie dowiesz się więcej na temat finansów.

Read More

kaska | | | Użyte znaczniki: , , , , , , ,


Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych czy to się opłaca

wtorek, 26 luty 2019 kl. 10:11

Z kredytów konsolidacyjnych korzystają przede wszystkim osoby które mają już kilka kredytów i chcą połączyć je w jeden z uwagi na to, że dotychczasowe muszą spłacać w różnych terminach co nie zawsze jest wygodne bądź też szukają oszczędności, a konsolidacja może zmniejszyć nasze koszty związane z zadłużeniem. Niestety nie zawsze jest to dla nas opłacalne rozwiązanie więc powinniśmy dokładnie przeanalizować umowę zanim ją podpiszemy, a wszystko po to by nie stać się ofiarą spirali zadłużeń. Jednak korzystnie wybrana oferta faktycznie może pomóc nam w spłacie zadłużenia w sytuacji kiedy sobie z tym nie radzimy.

Read More

kaska | |


Serwis