Navigation


Kredyt hipoteczny – podstawowe definicje

środa, 29 lipiec 2020 kl. 13:21

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciąga wiele osób i choć może on początkowo nas przerażać, to tak naprawdę wystarczy lepiej zapoznać się z jego specyfikacją.

Jakie pojęcia są związane z kredytem hipotecznym? Przede wszystkim samo pojęcie kredytu hipotecznego. Jest to rodzaj kredytu celowego przeznaczonego na zakup nieruchomości, budowę domu lub jego zakup. Kredyt finansuje maksymalnie 90% wartości nieruchomości, tym samym musimy posiadać przynajmniej 10% wkładu własnego. Coraz więcej banków żąda jednak wpłaty 20% wartości mieszkania. Czyli wkładu własnego. Im więcej wkładu własnego wniesiemy, tym niższa pożyczka, a co za tym idzie lepsze warunki kredytu i niższe koszty. Kolejne z pojęć, które powinno nas zainteresować to wskaźnik LTV, inaczej nazywany relacją kwoty kredytu hipotecznego do wartości zabezpieczenia. Jest to więc wcześniej wspomniany wkład własny, przy czym warto wspomnieć, że bardzo często, jeśli mamy tylko 10% wkładu własnego musimy zakupić ubezpieczenie. A czym jest hipoteka? Hipoteka jest to zabezpieczenie banku na wypadek problemów kredytobiorcy ze spłatą kredytu. Jeśli więc przestanie on spłacać raty, wtedy bank będzie chciał sprzedać nieruchomość, w celu odzyskania pieniędzy. Zaciągając kredyt hipoteczny, spotkamy się też z pojęciem księgi wieczystej, to w niej znajdują się informacje dotyczące konkretnej nieruchomości, np. kto jest jej właścicielem, kto ma do niej prawa. Dopóki nie spłacimy w całości kredytu hipotecznego, w księdze wieczystej będzie widniał bank. Przed zakupem mieszkania koniecznie należy sprawdzić zapis w księdze wieczystej.

Read More

kaska | |


Dlaczego konsolidacja się opłaca?

środa, 20 maj 2020 kl. 12:13

Kredyt konsolidacyjny to optymalne rozwiązanie restrukturyzacyjne dedykowane kredytobiorcom charakteryzującym się pozytywną zdolnością kredytową. Dlaczego konsolidacja się opłaca i o czym pamiętać przy wykorzystaniu wskazanej formy naprawy zadłużonego budżetu domowego?

Nie zaniedbuj terminów spłaty problematycznych pożyczek konsumpcyjnych, nawet w mocno kryzysowej sytuacji, ponieważ w przypadku zaburzenia historii kredytowej nie otrzymasz pomocy konsolidacyjnej z banku detalicznego. Upewnij się, że masz niezbędne dane do zamknięcia dotychczasowych długów. Bez konkretnych informacji nie dojdzie do uruchomienia procedury. Koniecznie potwierdź, czy umowy zostały uregulowane, aby nie narazić się przypadkiem na kontakt z firmami windykacyjnymi.

Read More

kaska | | | Użyte znaczniki: , , , , ,


Masz kredyt hipoteczny – ale czy na pewno go rozumiesz?

wtorek, 24 marzec 2020 kl. 13:56

Spłata kredytu hipotecznego składa się z czterech części: kwoty głównej, odsetek, podatków i ubezpieczenia. Podstawą jest spłata kwoty pożyczki, która zazwyczaj dodaje odsetki lub zysk, który idzie do pożyczkodawcy, podczas gdy podatki stanowią część, która trafia do rządu, a ubezpieczenie chroni kredytodawców w przypadku niespłacenia pożyczki.

Jeśli kiedykolwiek dokonywałeś wcześniej spłat kredytu hipotecznego, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dokładnie, jak wygląda podział kredytu hipotecznego? A może zakładałeś, że odpłacasz się ryczałtem?

Read More

kaska | | | Użyte znaczniki: , , , ,


Serwis